21
LUTY
VAT 2016: Odliczenie VAT z prewspółczynnikiem.
Jedną z ważniejszych zmian w przepisach o VAT, jakie wejdą w życie od 1 stycznia 2016 r., jest wprowadzenie regulacji dotyczących odliczania podatku naliczonego od zakupów wykorzystywanych zarówno do celów działalności gospodarczej, jak i innych celów.Decydowała uchwała

Obecnie brak jest podobnych regulacji w ustawie o VAT. Wyjaśnieniem zasad odliczania podatku naliczonego od towarów/usług wykorzystywanych równolegle do działalności gospodarczej jak i innych celów zajął się Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale siedmiu sędziów z 24 października 2011 r. (sygn. akt I FPS 9/10). Wyjaśnił wtedy, że transakcje niepodlegające opodatkowaniu nie powinny być uwzględniane przy kalkulacji proporcji sprzedaży, o której mowa w art. 90 ustawy o VAT.

W rezultacie takie transakcje nie powinny wpływać negatywnie na zakres prawa do odliczenia podatku naliczonego od zakupów wykorzystywanych zarówno do działalności gospodarczej (opodatkowanej/zwolnionej z VAT), jak i innej działalności. NSA wziął pod uwagę m.in. wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE z 13 marca 2008 r. w sprawie C-437/06 Securenta. Wynika z niego, że sposób ustalenia proporcji, dającej podstawę do odliczenia VAT przy działalności mieszanej nie został określony w Dyrektywie VAT i poszczególne państwa członkowskie mogą określić go same.

To zdaniem NSA oznacza, że skoro brak jest odpowiednich przepisów ustawowych, to obrót z działalności niegospodarczej nie powinien być uwzględniany przy kalkulacji współczynnika VAT. Dzięki temu w przypadku VAT naliczonego wynikającego z wydatków związanych tylko z czynnościami opodatkowanymi oraz z czynnościami niepodlegającymi podatkowi, podatnik mógł odliczyć całą kwotę podatku naliczonego przy zakupach.

Wyciągnięto wnioski

Nowelizacja stanowi próbę zmiany praktyki ukształtowanej pod wpływem uchwały. Dzięki dodaniu art. 86 ust. 2b ustawy o VAT, w przypadku nabycia towarów i usług wykorzystywanych zarówno do działalności gospodarczej, jak i do działalności innej niż gospodarcza, kwotę VAT naliczonego obliczać się będzie bowiem zgodnie ze sposobem określenia zakresu wykorzystywania nabywanych towarów i usług do celów działalności gospodarczej.


Dodano: 2016-02-21 12:34:04  |  Redagował: P. Duliński  |  : Aktualności

WIĘCEJ ARTYKUŁÓW:

Wesołych Świąt!Fiskus udostępnił wstępnie wypełnione PIT-37 i PIT-38 za 2015 r. – Kancelaria Podatkowa Zarzut pozorności działalności gospodarczej – skutki w VAT

Sprawdź nas! Zadzwoń


+48 (34) 350 69 82
biuro@apa-biuro.eu
APA Biuro rachunkowe to rzetelna firma
APA Biuro pracuje na Optima ERP