Znajdujesz się w: APA GROUP - Biuro rachunkowe ›› Aktualności
14
MARZEC
Zmiany, zmiany i jeszcze raz zmiany. Rząd wciąż zamierza modyfikować, dodawać lub rezygnować z niektórych przepisów. Będą one korzystne dla obywateli czy wręcz przeciwnie? Zapoznaj się z podsumowaniem zmian w podatkach, które mają lub będą miały miejsce w bieżącym roku kalendarzowym. Czytaj dalej.
8
MARZEC
Zamiast podatku dochodowego i składek na ZUS i NFZ – tylko jeden podatek. O takim pomyśle powiedziała premier Beata Szydło w wywiadzie dla „Dziennika Gazety Prawnej”. Rząd planuje niebawem rozpoczęcie prac nad tymi zmianami. To oznaczałoby, że likwidacji uległaby kwota wolna od podatku, której podwyższenie obiecał PiS. Czytaj dalej.
1
MARZEC

Od nowego roku w związku z nowelizacją obowiązujących przepisów doszło do sporych zmian w naliczaniu odsetek. Obecnie występują bowiem odsetki za opóźnienie, odsetki wynikające z czynności prawnej (kapitałowe), odsetki maksymalne oraz odsetki za opóźnienie w terminach zapłaty w transakcjach handlowych. Przy czym nie można ich stosować zamiennie. Jakie odsetki należy zatem wybrać?

Do końca 2015 r. sytuacja dotycząca odsetek była dość prosta. Zasadnicze przepisy dotyczące odsetek znajdowały się w Kodeksie cywilnym, który zawierał regulacje o wysokości odsetek ustawowych (bez podziału na kapitałowe i za opóźnienie) i wysokości odsetek maksymalnych. W wąskim zakresie zastosowanie znajdowała także ustawa o terminach zapłaty w transakcjach handlowych. Od nowego roku zasady te uległy znacznym modyfikacjom.
 
czytaj dalej »
24
LUTY

Rewolucja w kontroli podatku VAT. Od 1 lipca wejdzie w życie Jednolity Plik Kontrolny, który ma uszczelnić system podatkowy. Czytaj więcej.

11
MARZEC

Nowelizacja ustawy Ordynacja podatkowa z dnia 10 września 2015 roku kompleksowo porządkuje sprawy reprezentowania podatnika w sprawach podatkowych przez pełnomocnika. W Ordynacji podatkowej pojawia się nowy rozdział (3a w dziale IV) w całości poświęcony kwestiom pełnomocnictw w postępowaniach podatkowych. Zmiany w zakresie regulacji dotyczących pełnomocnictwa przewidują obecnie trzy rodzaje pełnomocnictwa:

– pełnomocnictwo ogólne,

– pełnomocnictwo szczególne,

– pełnomocnictwo do doręczeń.

Czytaj dalej.

4
MARZEC
Od stycznia zmienią się przepisy o opodatkowaniu przychodów z nieujawnionych źródeł. To dobrze. Gorzej, że nie precyzują one, co jest wydatkiem podatnika. Na tym tle mogą się pojawić problemy. Czytaj dalej.
26
LUTY
Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy obniżającej obciążenia podatkowe małych przedsiębiorców objętych podatkiem dochodowym od osób prawnych (CIT) do 15 proc.
czytaj dalej »
10
MARZEC
Składki ZUS i na Narodowy Fundusz Zdrowia, ulgi na dziecko, internet, czy wpłaty na IKZE. To tylko niektóre z ośmiu wydatków, które można odliczyć w zeznaniu podatkowym za 2015 rok. Przypominamy, że PIT należy złożyć do końca kwietnia, a urząd skarbowy ma trzy miesiące na wypłatę podatku. Czytaj dalej.
3
MARZEC
Nowelizacja ordynacji podatkowej, która weszła w życie 1 stycznia 2016 r., nie zlikwidowała prawa do wystąpienia o wydanie interpretacji indywidualnej do właściwego dyrektora izby skarbowej, działającego w imieniu ministra finansów. Wprowadziła jednak kilka istotnych zmian. Czytaj dalej.

25
LUTY
Nowe przepisy dotyczące właściwości organów podatkowych w sprawach VAT obowiązują od 1 stycznia 2016 r. Ale uwaga: dotyczą też deklaracji za grudzień i za IV kwartał 2015 r. Czytaj więcej.
<< 1234 >>

Sprawdź nas! Zadzwoń


+48 (34) 350 69 82
biuro@apa-biuro.eu
APA Biuro rachunkowe to rzetelna firma
APA Biuro pracuje na Optima ERP